021-33926192

یاتاقان

کاربرد یاتاقان

از جمله قطعاتی که در یک خودرو و یا ماشین آلات صنعتی باعث میشود تا اصطکاک میان سایر قطعات به حد اقل خود رسیده و یا اصطکاک ایجاد شده به طور کلی از بین برود یاتاقان میباشد. در واقع یاتاقان قطعه ای است که اجازه حرکت نسبی دو و یا چندین قطعه بر روی یکدیگر را بدون ایجاد اصطکاک میدهد. اگر بخواهیم یاتاقان را با بیانی ساده تر شرح دهیم باید به مثالی اشاره کنیم. فرض کنید یک خودرو از هیچگونه لاستیکی برای به حرکت در آمدن برخوردار نباشد که از همین رو به حرکت در آمد خودرو امکان پذیر نخواهد بود و یا اگر به حرکت در آید با اصطکاک زیادی به همراه خواهد بود. این اصطکاک ایجاد شده میتواند عمر قطعه و قطعات را به حد اقل خود برساند. یاتاقان نیز دقیقا نقش لاستیک یک خودرو را ایفا میکند و میتواند از اصکاک شدیدی که بین قطعات ایجاد میشود جلوگیری نماید.

یاتاقان چیست

یاتاقانها میتوانند از طرق گوناگون باعث کاهش اصطکاک بین قطعات شوند که این امر میتواند توسط ساچمه های فلزی سیقلی صورت گیرد. یاتاقان علاوه بر اینکه از اصطکاک بوجود آمده بین قطعات جلوگیری میکند میتواند باعث نرم و روان کار کردن قطعات دیگر نیز شود. یاتاقان انواع مختلفی دارد که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

یاتاقان

انواع یاتاقان

یاتاقان ساچمه ای

نوعی از یاتاقان وجود دارد که به آن یاتاقان ساچمه ای میگویند و از رایج ترین نوع یاتاقان نیز محسوب میشود. یاتاقان ساچمه ای میتواند در هر وسیله و دستگاهی به کار برده شود. از یک اسکیت ساده گرفته تا دستگاه های سنگین صنعتی از یاتاقان ساچمه ای برای کاهش اصکاک قطعات درون خود بهره میبرند. یاتاقان ساچمه ای در نقطه ای از دستگاه به کار میروند که مقدار بار وارد شده کم باشد. همچنین یاتاقان ساچمه ای میتواند بار محوری و همچنین بار شعاعی را تحمل کند. شکل ظاهری یاتاقان ساچمه ای کروی میباشد و اگر تحت بار شدیدی قرار بگیرند ممکن است له و یا در بهترین حالت تغییر شکل دهد.

یاتاقان غلتشی یا بلبرینگ

یاتاقان غلتشی در نقاطی به کار برده میشود که بارهای سنگین شعاعی به یاتاقان وارد میشود. از جمله کاربردهای یاتاقان غلتشی یا همان بلبرینگ میتوان به کاربرد آن در تسمه نقاله اشاره نمود. سطح تماس یاتاقان غلتشی جداره های بیرونی و یا داخلی نیست. سطح تماس یاتاقان غلتشی به دلیل ساختار استوانه ای آن بصورت خطی میباشد. بلبرینگ با توزیع بار در سطحی وسیعتر میتواند بار نسبتا بیشتری را در مقایسه با یاتاقان ساچمه ای تحمل کند.

یاتاقان محوری غلتکی

از جمله یاتاقان هایی که قادر است بار محوری زیادی را تحمل کند یاتاقان محوری غلتکی میباشد. از یاتاقان محوری غلتکی در سیستم انتقال قدرت و یا همان جعبه دنده اتومبیل ها استفاده زیادی میشود. چرخ دنده هایی که درسیستم جعبه دنده اتومبیل به کار میرود اغلب از نوع چرخ دنده حلزونی میباشند که این چرخ دنده ها از لبه های زاویه دار برخوردار بوده و همین موضوع باعث میشود تا بار محوری زیادی ایجاد شود. یاتاقان محوری غلتکی میتواند بار محوری ایجاد شده را به خوبی تحمل کند.

یاتاقان

یاتاقان غلتکی مخروطی

یاتاقان غلتکی مخروطی از انواع یاتاقان هایی است که در اتومیبل ها و رینگ های توپی چرخ به کار میرود. این نوع یاتاقان میتواند بار محوری را در هر دو سمت به خوبی تحمل کرده و همواره به صورت دو تا دوتا و در سمت مخالف یکدیگر نصب میشوند.

نوعی از یاتاقان نیز وجود دارد که کاربردی در خودرو و ماشین آلات ندارند و با نام و کاربرد هر یک از آنها بیشتر آشنا خواهیم شد:

یاتاقان مغناطیسی

نوعی از یاتاقان وجود دارد که به‌آن یاتاقان مغناطیسی میگویند و در وسایل با سرعت بالا کاربرد دارد که از جمله این وسایل میتوان به چرخ لنگر اشاره نمود. یاتاقان مغناطیسی به چرخ لنگر اجازه میدهد تا در یک میدان مغناطیسی به وجود آمده شناور باقی بماند. سرعت برخی از چرخ لنگر ها حتی به ۵۰۰۰۰ دور بر دقیقه نیز میرسد که در این صورت اگر از یاتاقان های معمولی مانند یاتاقان غلتکی استفاده شود مطمئنا در مدت کوتاهی ذوب و یا منفجر خواهد شد. هیچ یک از اجزا یاتاقان معناطیسی متحرک نیست و به همین دلیل میتواند سرعت بالا را به خوبی متحمل شود.

یاتاقان

یاتاقان غلتکی عظیم الجثه

امروزه در برخی از ساختمان های عظیم الجثه نیز از نوعی یاتاقان که به آنها یاتاقان غلتکی عظیم الجثه میگویند استفاده شده است که از جمله این ساختمان ها میتوان به فرودگاه سانفراسیسکو که از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا بهره میبرد اشاره نمود. ایننوع یاتاقان به منظور مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله مورد استفاده قرار میگیرند و به همین دلیل است که نام دیگر آن را یاتاقان ضد زلزله گذاشته اند. یاتاقان ضد زلزله مانند سایر انواع یاتاقان در سایزهای کوچک تولید نمیشود و از ابعاد بسیار بزرگتری برخوردار است. یاتاقان ضد زلزله در مکانی بین سطح زمین و ستون واقع میشود تا در صورت بروز زلزله مانع از بروز آسیب هایی ناشی از لغزش زمین به بدنه سازه شود.

شاید ستون ها بعد از وقوع زمین لرزه کمی از جای خود جابجا شوند که البته نیروی جاذبه زمین باعث میشود تا آنها به جای قبلی خود باز گردند و حالت سکون پیدا کنند. 

خرید یاتاقان

انواع یاتاقان را می توانید از فروشگاه ظرفیان خریداری نمایید. برای خرید یاتاقان با ما در ارتباط باشید. اگر قصد خرید یاتاقان را دارید حتما با کارشناسان بازرگانی ظرفیان تماس حاصل فرمایید تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند. برای خرید یاتاقان حتما نوع یاتاقان را در نظر داشته باشید. چرا که برای مصارف مختلف باید از یاتاقان های گوناکون استفاده کرد.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر